Stránky

Pamětní odznak československého dobrovolce z let 1918-1919

NA STRÁNCE SE PRACUJE:

Kříž byl založen v roce 1938 a byl určen všem dobrovolníkům, kteří v období od 28. října do 31. července 1919 konali vojenskou povinnost na Slovensku a všude tam, kde se jednalo o zajištění integrity státních hranic.

Popis (převzato z publikace V. Měřičky, Československá vyznamenání):  Odznak je tvořen bronzovým tlapatým křížem s mírně dovnitř prohnutými rameny o průměru 36 mm a při síle 2 mm při okraji a 3 mm ve středu. Plocha kříže je hladká, pouze okraj je ohraničen. Na lícové straně je do středu kříže posazen štítek s plasticky provedeným malým státním znakem republiky. Na rubní straně kříže je v ploše horního ramene umístěn letopočet 1918, na dolním pak 1919, uprostřed je nápis “V TĚŽKÝCH DOBÁCH”.

Horní rameno kříže je opatřeno pevným příchytným ouškem, kkterým prochází závěsný kruh pro stuhu o průměru 8 mm.

Stuha je 40 mm široká, světle modrá, opatřená 5 mm širokým postranním pruhem, který je oboustranně lemován 1 mm širokým proužkem bílým. Okraj stuhy je 1 mm široký v základní modré barvě stuhy.

Václav Měřička rozeznává dva typy:

a) základní – s méně výrazným ohraničením, světlý bronz, znak i písmena méně výrazná, závěsné ouško malé a úzké, stuha jasně modrá, červené pruhy jasné,

b) pozdější vydání – kříž masivní, bronz lesklý a jasný, okraj i písmena výrazná, závěsné ouško delší, závěsný kruh 15 mm, stuha s tmavším modrým odstínem, červeň tmavá.

Ukázka dekretu z roku 1946:

Foto bude doplněno