�
<Řád práce byl zřízen vládním nařízením č. 30/1951 Sb., ze dne 3. dubna 1951, kterým se zakládají řády a vyznamenání a upravuje udělování čestného titulu Hrdina práce později (Hrdina socialistické práce) za účelem ocenění zásluh o budování státu a jeho hospodářský, politický, sociální a kulturní rozvoj a zásluhy o posílení jeho brannosti.
Výše uvedeným nařízením byly současně zřízeny další řády a vyznamenání a to:
- Řád socialismu (později zrušen),
- Řád republiky,
- Vyznamenání Za zásluhy o výstavbu,
- Vyznamenání Za vynikající práci a
- Vyznamenání Za
statečnost.
Řád práce se propůjčoval za významné pracovní výsledky na poli hospodářském, zejména v průmyslu, zemědělství, dopravě nebo obchodu, ve státní nebo jiné veřejné službě, za zvláštní úspěchy ve vědecké, výzkumné nebo jiné kulturní činnosti nebo za technická zlepšení a vynálezy velkého hospodářského významu anebo za zásluhy o zvýšení obranné schopnosti armády.
Řád práce je pěticípá rudě smaltovaná hvězda o průměru 48 mm, položená na ozubeném kole o průměru 40 mm. Uprostřed hvězdy je nesmaltovaný terč o průměru 18 mm a na něm nápis “Čest práci”, dvě lipové ratolesti a za nimi vycházející slunce. Na obvodu ozubeného kola je plasticky znázorněn věnec z klasů. Na rubu řádu jsou uprostřed hvězdy na terči, lemovaném vavřínovými ratolestmi, srp a kladivo, písmena ČSR (po r. 1960 nahrazeno písmeny “ČSSR”) a matriční číslo. Řád je ražen ze stříbra. Stříbrným závěsným kroužkem je zavěšen na stuze 38 mm široké a 55 mm dlouhé; stuha je modrá (barvy pracovního obleku) s 15 mm širokým pruhem uprostřed.
Řád práce se nosí na levé straně prsou. Nosí-li se pouze stužka řádu, je napjata na pravoúhlé liště 10 mm široké a 38 mm dlouhé.
Řád práce mohl být udělen i posmrtně; v takovém případě se řád s doklady doručilo rodině vyznamenaného.
Řád práce bylo možné propůjčit i:
- souboru osob, které tvoří pracovní nebo jiný kolektiv. K převzetí řádu nebo vyznamenání a dokladů měl kolektiv zvolit ze svého středu delegaci;
- vojenskému útvaru, útvaru Sboru národní bezpečnosti nebo jinému podobnému útvaru. K převzetí řádu nebo vyznamenání a dokladů určovalo delegaci velitelství útvaru; dekorování se prováděla zpravidla před nastoupeným útvarem;
- podnikům, ústavům a státním orgánům nebo jejich symbolům. K převzetí řádu nebo vyznamenání a dokladů určil delegací příslušný orgán.
Řád práce – 1. typ ČSR, do r. 1960:
Řád práce 1 typu – matriční číslo 001.
Dřívější dekorace č. 102 udělená v dubnu 1952. Vyrobeno ze stříbra ryzosti 900, označeno značkou výrobce “KK” (Karnet a Kyselý), punc stříbro (trojúhelník 3), číslicí 900.
Pozdější dekorace 1 typu – č. 1005 (uděleno v únoru 1958) a č.1120 (uděleno v dubnu 1958). Vyrobeno ze stříbra ryzosti 900, punc stříbro (kozlík-3), číslicí 900 a značkou výrobce “ZUKOV”.
Zároveň s řádem obdržel vyznamenaný diplom a řádovou knížku jako doklad k nošení řádu.
Průkazy k Řádu práce do r. 1960: