Stránky

Krása evropské faleristiky – výstava řádů a vyznamenání

V únoru letošního roku se v prostorách Hrzánského paláce v Praze konala výstava řádů a vyznamenání členských států Evropské unie. Věřejnost i sběratelé měli mimořádnou příležitost prohlédnout si některé skvosty a to zejména následující:

 

1.) Český šlechtický kříž

Český šlechtický kříž

2.) Řád bílého lva ČSR 

Vystavena bylo kromě jiného i kolana Řádu bílého lva s dekorací civilní skupiny. Jedná se o jedno z nejkrásnějších dekorací vůbec. 

Řád bílého lva ČSR - kolana řáduŘád bílého lva ČSR - detail kolany

3.) Řád bílého lva ČSSR

Vystavena byla rovněž kolana Řádu bílého lva – model z období 1960-1989. Ve dvou vitrínách tak bylo možné vidět oba modely řádové kolany (plus současnou kolanu Řádu bílého lva České republiky. Vystaveny byly rovněž řádové hvězdy a dekorace III. stupně vojenské a civilní skupiny.

Řád bílého lva ČSSR - velkokříž na stuzeŘád bílého lva ČSSR - hvězda řádu

Řád bílého lva ČSSR - dekorace III. stupně aversŘád bílého lva ČSSR - dekorace III. stupně revers

Řád bílého lva ČSSR - kolana řáduŘád bílého lva ČSSR - detail kolany

4.)  Ŕád bílého lva ČSFR

Autor těchto stránek, nemaje výraznějšího výtvarného talentu, upřímně obdivuje kohokoliv, kdo dokáže něco nakreslit, namalovat, vymodelovat čijinak vytvořit.  Přes tento respekt si stojím za tím, že ač je prvorepublikový Řád bílého lva možné považovat za jeden z nejkrásnějších řádů vůbec, je to, co se mělo udělovat v letech 1990-1992 ostuda a hnus. Níže uvedený snímek snad není třeba dále komentovat.

Řád bílého lva ČSFR

5.) Řád bílého lva České republiky

Oproti federálnímu modelu Řádu bílého lva jednoznačný posun k lepšímu (hezčí je cokoliv), ale ve srovnání s prvorepublikovým a dokonce i socialistickým modelem působí řád příliš moderně a stroze a trochu “plastově”. Jak provedení jednotlivých dekorací tak i řádového řetězu prostě není ono.  Zejméa u kolany lze namísto do detailu jemně provedených článků nalézt moderní mohutné součástky připomínající spíše soukolí převodovky než jemnou klenotnickou práci.

 

Řád bílého lva ČR - hvězda řáduŘád bílého lva ČR - hvězda řádu

Řád bílého lva ČR - kolana řáduŘád bílého lva ČR - detail kolany řádu

Koupím kolanu Řádu bílého lva, model do roku 1960 nebo model z období 1960-1989 a dekorace Řádu bílého lva – model z let 1960-1989, kterýkoliv model. Cena dohodou, diskrétní jednání. Kontakt 603 492 329 nebo info@vyznamenani.net

Comments are closed.