Řád republiky byl zřízen vládním nařízením č. 30/1951 Sb., ze dne 3. dubna 1951, kterým se zakládají řády a vyznamenání a upravuje udělování čestného titulu “Hrdina práce” (později ” Hrdina práce”) za účelem ocenění zásluh o budování státu a jeho hospodářský, politický, sociální a kulturní rozvoj a zásluhy o posílení jeho brannosti. S účinností od 04.07.1977 byla zákonem č. 38/1977 Sb., o novém výtvarném řešení Řádu republiky byla původní podoba Řádu republiky změněna. Výše uvedeným nařízením byly současně zřízeny další řády a vyznamenání a to Řád socialismu (později zrušen), Řád práce, Vyznamenání Za Zásluhy o výstavbu, Vyznamenání Za vynikající práci a Vyznamenání Za statečnost.
Řád republiky se propůjčoval za mimořádné zásluhy o budování Československé republiky, zejména o její mírové budovatelské úsilí ve výrobě nebo při kulturní nebo vědecké činnosti, nebo o zvyšování schopnosti obrany státu. Zároveň s řádem obdržel vyznamenaný diplom a řádovou knížku jako doklad k nošení řádu.
Podle záznamů matriky řádu uložené v archivu kanceláře prezidenta republiky bylo vydáno celkem 863 dekorací. Poslední řád č. 862 byl udělen ministru Františku Oldřichovi, předsedovi VLK ČR. Dekorace č. 863 byla darována Národnímu muzeu.
Řád existoval v několika variantách.
Původní podoba (do r. 1960):
Dekorace č. 331 s průkazem a dekretem udělená dne 20. února 1958 plukovníkovi Jaroslavu Dostálovi, bývalému příslušníku čs. vojenské jednotky v SSSR, účastníku bitvy u Sokolova. Manželkou Jaroslava Dostála byla paní Božena Machačová-Dostálová, pozdější ministryně lehkého průmyslu, nositelka Řádu Klementa Gottwalda – za budování socialistické vlasti, Řádu 25. února I. stupně a také Řádu republiky č. 208. U níže vyobrazené dekorace se proto ve skutečnosti jedná o etuji od řádu uděleného manželce plukovníka Dostála.
Níže uvedená dekorace č. 365 byla udělena 30. dubna 1960 a jedná se tedy zřejmě o jednu z posledních dekorací prvního typu. Zajímavé je umístění matričního čísla, které není umístěno na rubu řádu pod vavřínovou ratolestí pod písmeny ČSR (viz. např. dekorace č. 280, 331, či snímek dekorace v katalogu Sukeník-Novotný), nýbrž na horní straně závěsu, což je typické až pro pozdější dekorace “ČSSR”.
2.) Podoba od r. 1960 – 1977:
Řád republiky č. 687 – jedná se o jednu z posledních dekorací původního typu (poslední udělená dekorace byla č. 692. Od č. 693 byly udělovány dekorace nového typu (viz. dále na této stránce).
Popis dle stanov řádu: Řád republiky má tvar oválu 40 mm širokého a 43 mm vysokého, jehož dolní okraj tvoří dvě lipové ratolesti, svázané stuhou do oblouku. Z ratolestí vybíhají dvě žerdě se smaltovanými vlajícími vlajkami, vpředu vlajkou československou, za ní vlajkou rudou. Uprostřed řádu je srp a kladivo, podklad tvoří zeď vystavěná z cihel. Na rubu řádu jsou mezi dvěma proti sobě položenými vavřínovými ratolestmi písmena ČSR (do r. 1960) nebo ČSSR (od r. 1960) a dole matriční číslo (pozn. autora: toto umístění se užívalo pouze u původní podoby. Pozdější model udělovaný po roce 1960 měl matriční čísla umístěná na rubové straně závěsu). Řád je ražen ze stříbra, lipové ratolesti, srp a kladivo jsou pozlaceny. Zlatým závěsem, vytvořeným dvěma lipovými ratolestmi, je zavěšen na stuze 38 mm široké a 55 mm dlouhé; stuhaje modrá (barvy pracovního obleku) s 15 mm širokým rudým pruhem uprostřed.
Dekorace v původní podobě byly udělovány pod č. 1 – 692 (poslední dekoraci obdržel prof. MUDr. Petr Rudolf).
Řád republiky se nosí na levé straně prsou. Nosí-li se pouze stužka řádu, je napjata na pravoúhlé liště 10 mm široké a 38 mm dlouhé.
3.) Nová podoba od r. 1977
– dekorace č. 700 udělená někdejšímu předsedovi Slovenské národní rady a pozdějšímu předsedovi vlády ČSSR Jozefu Lenártovi:
Popis nové podoby dle stanov: Řád republiky měl tvar červeného, stříbrem rámovaného čtverce, jehož strana má 40 mm. Do středu kose položeného čtverce je umístěna pozlacená modře lemovaná pěticípá hvězda s barevným znakem ČSSR v pravidelném pětiúhelníku. Mezi cípy hvězdy jsou pozlacené lipové trojlístky. Hvězda je podložena deseti stříbrnými paprsky s useknutými hroty, z nichž čtyři horní a čtyři dolní přesahují okraj odznaku. Na rudé ploše jsou úzké stříbrné mezipaprsky. Horní okraj čtverce je spojen lichoběžníkovým stříbrným ouškem s tmavomodrou 38 mm širokou průvlečnou stuhou, na jejíž dolní části je kovový pozlacený vlys z deseti lipových lístků. Nad vlysem je vodorovný bílý a červený proužek. Bílý proužek je široký 2,5 mm, červený 2,5 mm a vlys 5 mm. Rub čtverce je hladký s vyrytým matričním číslem nahoře.
Jedny z prvních dekorací v nové podobě byly předány některým z představitelů tehdejšího režimu jako náhradní za původní typy (např. 693 Vasil Bilak, 694 Gustav Husák, 695 Josef Havlín, 696 Karel Hoffman, 700 Jozef Lenárt. Dekorace v nové podobě byly vydány pod č. 693 – 863.
Řád republiky č. 833 udělený v roce 1987:
V listoadu 2006 byly v rámci prodeje vyznamenání v aukci pořádané Puncovním úřadem prodávany neudělené dekorace z majetku státu. Dekorace č. 897 prodávaná v rámci této aukce představuje autorovi jedno z nejvyšších známých čísel dekorace:
Nosila-li se pouze stužka řádu, byla napnuta na pravoúhlé liště rozměru 38×10 mm. Tvoří ji vodorovný proužek bílý, červený a modrý v poměru 2,5:2,5:5. Modrý proužek je překryt kovovým pozlaceným vlysem z deseti lipových lístků. Řád republiky se nosí na levé straně prsou. Nosí-li se pouze stužka řádu, je napjata na pravoúhlé liště 10 mm široké a 38 mm dlouhé. Řád republiky mohl být udělen i posmrtně; v takovém případě se řád s doklady doručilo rodině vyznamenaného.
Řád republiky bylo možné propůjčit i:
- souboru osob, které tvoří pracovní nebo jiný kolektiv. K převzetí řádu nebo vyznamenání a dokladů
měl kolektiv zvolit ze svého středu delegaci; - vojenskému útvaru, útvaru Sboru národní bezpečnosti nebo jinému podobnému útvaru. K převzetí řádu nebo vyznamenání a dokladů určovalo delegaci velitelství útvaru; dekorování se prováděla zpravidla před nastoupeným útvarem;
- podnikům, ústavům a státním orgánům nebo jejich symbolům. K převzetí řádu nebo vyznamenání a dokladů určil delegací příslušný orgán.
Průkaz k Řádu republiky:
Dekret k Řádu republiky (597 x 413 mm):